je jedním z největších a nejtěžších jedovatých hadů s endemickým výskytem v tropických lesích Afriky. Disponuje velice prudkým jedem, představujícím pro člověka jistou smrt. Tento druh však není agresivní a při lovu spoléhá na své maskování.
Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Viperidae (zmijovití)
Podčeleď: Viperinae (zmije)
Rod: Bitis (zmije)
Druh: Bitis gabonica (zmije gabonská)
Zmije gabunská obývá vlhké prostředí tropických lesů, galeriových lesů, miombových lesů a lesů mopane v kombinaci s vlhkou stromovou savanou. Preferuje spíše nížiny a údolí do nadmořské výšky 1 800m, z pravidla v blízkosti vodních zdrojů. Samotné pojmenování druhu je Terra typica, dle výskytu při objevení Evropany.
Vyskytuje se ve dvou poddruzích:
- Zmije nosorožčí (Bitis gabonica rhinoceros) – žije v pralesích západní Afriky od Guiney po Ghanu, v Togu a Beninu. Má od dva výrůstky nad nosem více než nominální druh zmije gabunské.
- Zmije gabunská (Bitis gabonica gabonica) – vyskytuje se od přímořské delty řeky Niger po východní Afriku a pak ostrůvkovitě až po jižní Afriku.
Je to zavalitý had s trojúhelníkovou hlavou, mohutným tělem a krátkým ocasem. Dospělý jednici mohou dorůst až do úctyhodné hmotnosti kolem 8 – 10kg a délky mezi 1,2 a 1,4m. Existují však případy exemplářů, které svou délkou atakovali 2m! Nejdelší zaznamenaný jedinec pochází ze Sierry Leone měřil 2,05m.
Obrovská trojúhelníkovitá hlava je od těla oddělena poměrně úzkým krkem, jehož průměr představuje přibližně třetinu šířky hlavy. Jedové zuby v horní čelisti mohou mít délku až pět centimetrů, což řadí zmiji gabunskou na první místo mezi jedovatými hady, co se délky jedových zubů týká. Pohlavní dimorfismus se projevuje jednak ve velikosti – samice jsou delší, a jednak v délce ocasu, kdy u samců délka ocasu odpovídá cca 12% celkové délky hada, zatímco u samic cca 6%. Zbarvení má výraznou a specifickou mozaikovitou kresbu, umožňující tomuto druhu zmije dokonalé splynutí s listím. Hlava je převážně krémově zbarvená. Od černých očí se táhne trojúhelníkovitý tmavý pruh až k ústům. Celé tělo je pokryto mozaikou geometrických tvarů, obdélníky, čtverce, kosočtverce a trojúhelníky pastelové, béžové, hnědé, olivové a šedočerné barvy. Abdominální partie jsou převážně krémové s tmavými skvrnami a s absencí mozaiky.
Obrázky: zmije gabunská, zmije nosorožčí a zmije nosorožčí.
Aktivita tohoto druhu je převážně noční a pozemní. Žijí osaměle. Na svou kořist číhá na místě, kde splývá s okolím. Pohyb je většinou housenkovitý, pomalý až neohrabaný. V případě ohrožení se nafukuje, podobně jako zmije útočná. Pro útok zaujímá postavení přední třetiny těla do písmene „S“. Výpad mnohdy bývá tak energický, že dochází k nadzvednutí až poloviny těla. Rychlost výpadu odpovídá přibližně 85km/h. Po aplikaci jedu, hluboko do tkáně kořisti, svou oběť drží do smrtelného ochrnutí a pak jí polyká.
Je potravně nevybíravá. Loví malé savce, plazy, obojživelníky a ptáky. Menší kořist bez problémů polyká, u větší si pak pomáhá zuby v horním patře a pohyblivou spodní čelistí. Může si dopomoci i zvednutím první třetiny těla.
Disponuje až 5cm dlouhými zuby. Jed je směs cytotoxinů, neurotoxinů a hemotoxinů, způsobující vnitřní krvácení a rozklad tkání. Tento druh mnohdy na jedno kousnutí aplikuje 200mg až 600mg, ale může být až 2400mg jedu přičemž 35mg je pro dospělého člověka smrtelných. Smrt nastává většinou do 1 dne na vnitřní krvácení a zástavu srdeční činnosti. Po podání protijedu, může dojít ke gangréně, která končí amputací.
Obrázek: Zmije gabunská a nosorohá (Bitis nasicornis) v Limbe v Kamerunu (Autor: Bernard DUPONT, Flickr.com)
Páří se během období dešťů, od května do června, s regionální odlišností. Oplodnění vajíček může být opožděno, čímž se mláďata rodí v rozmezí sedmi měsíců až roka. Tento druh zmije je vejcoživorodý, tzn. vajíčka se vyvíjí v tele matky a mláďata se líhnou těsně před porodem, nebo při porodu. Obvyklý počet potomků je asi 16-40, jejichž průměrná hmotnost se pohybuje mezi 30-40g a délka 25-27cm. Již od narození mají vyvinuté jedové žlázy. Prvním rokem dosahují délky přes 50cm a třetím rokem až 1,2m. Délka života tohoto druhu se odhaduje na 10-30let. Dle IUCN je tento druh zmije řazen na nejnižší stupeň ohrožení.