Zemřel IDI AMIN DADA – „řezník z Kampaly“
Bývalý ugandský diktátor zemřel na selhání vícero orgánů v saudskoarabském exilu ve městě Džeda. V hospitalizaci byl od 18. července, kdy upadl do kómatu. Pravděpodobně se narodil v roce 1925 v regionu Západní Nil a dožil se 78 let. Umíral v zapomnění, ale jeho smrt opět přitáhla pozornost celého světa.
Generál Amin se chopil moci po prezidentovi Miltonu Obote, který vedl Ugandu od získání nezávislosti v roce 1962. V roce 1971 se Obote ustanovil doživotním prezidentem. Amin, který ovládal vojenské jednotky, se ujal vlády během Oboteho nepřítomnosti – byl na jednání Commonwealthu v Singapuru. Vojáci uzavřeli letiště Entebbe a rozmístili tanky v ulicích Kampaly, většina silnic byla uzavřena. V rádiu obvinil Amin Oboteho vládu a úředníky z korupce. Paradoxem je, že právě za Oboteho vlády udělal Amin rychlou kariéru ze seržanta po velitele ozbrojených sil.
Během jeho vlády, v letech 1971 až 1979, zemřelo více než 400 000 lidí. Většina vzdělaných lidí Ugandy byla zabita či utekla do exilu. V roce 1972 Amin prosadil program afrikanizace ekonomiky Ugandy, kdy dal asijským obchodníkům (do té doby ovládajících domácí ekonomiku) 90 dní na opuštění země. Tato reforma uvrhla Ugandu v ekonomický chaos. Více jak 50 tisíc Indů a Pákistánců pak našlo nový domov ve Velké Británii. Amin svou vládu ukončil v roce 1979 útěkem. Z Ugandy ho vyhnala vojska Tanzanie a ugandský exil. Aminova vládní vojska předtím několikrát bezúčelně, až komicky, napadla Tanzanii. Tehdejší tanzanský prezident Julius Nyerere proto vyslal do Ugandy své vojsko, které po několika měsících dobylo Kampalu. Naopak libyjský vůdce Kadáfí neúspěšně vyslal vojsko na podporu Amina.
Amin byl za mlada šampiónem Ugandy v boxu v těžké váze. Považoval se za nejmocnějšího muže světa. Vyznáním byl muslim a měl pět žen a 12 dětí. Podle zpráv uchovával hlavy svých nepřátel v lednici a těly oponentů krmil krokodýly. Sám sebe prohlásil za Skotského krále a udělil si nejvyšší ocenění Velké Británie. V roce 1976 spolupracoval s palestinskými teroristy, kteří unesli letadlo Air France s izraelskými cestujícími. Izraelskému komandu se však zajatce podařilo osvobodit. Amin po ukončení své vlády pobýval v Libyi, Iráku a nakonec se usadil v Saudské Arábii, která mu poskytla útočiště jako muslimovi, nesměl však vykonávat politické funkce. Svůj život tak mohl dožít, aniž by se zodpovídal za své zločiny před mezinárodním tribunálem. Ačkoliv jeho sympatizanti žijí dodnes, pro „řezníka z Kampaly“ mnoho lidí slzu neuroní.