Howard Carter dlouho toužil po objevu, který by ho zapsal do historie. Vyčerpal na to všechny své peníze a několik výprav financoval i lord Carnarvon. Při přípravě na další výpravu do údolí králů si Howard Carter v přepisech dřívějších objevů všiml zmínky o faraonovi, který zemřel mladý a jehož hrobka byla ztracena. Měl být pohřben v Údolí králů. V něm už Carter několikrát kopal, ale zbývalo ještě jedno neprozkoumané místo. Ačkoliv lord Carnarvon vyjádřil své pochybnosti o tomto podniku, Carter se rozhodl toto místo propátrat. 4. listopadu 1922 narazili kopáči na stěnu zazděné hrobky a 22. listopadu se jim podařilo proniknout dovnitř. Jejich úžas byl nepopsatelný. Viděli hrobku, která zůstala téměř netknutá od dob jejího uzavření.
Hned jak na veřejnost pronikly první zprávy o objevu, začala média spekulovat o tom, proč nebyla hrobka nikdy vykradena. To vedlo k všeobecnému přesvědčení, že narušitele stihne kletba. Tyto domněnky jen podpořil fakt, že se jednalo v podstatě o hrob „dětského“ krále.
Nicméně poklady obsažené v hrobce budily senzaci. Hrobka sama je neobvykle malá na královský pohřeb. Její celkový rozměr je 110 m2. Je rozdělena na chodbu, pohřební komnatu, vstupní komnatu a dvě místnosti, které se tradičně označují jako „přístavba“ a „pokladnice“.
Velikost hrobky rozpoutala mezi egyptology debaty. Jedni se domnívají, že vzhledem k panovníkově brzké smrti nestihli vytesat větší hrobku a druzí podporují myšlenku, že za zdmi hrobky jsou ještě dvě dosud neobjevené místnosti, které ukrývají další pohřební komoru a možná další pohřbenou osobu.
Obrázky: Vnitřní rakve; kanopy, schrány na kanopy a sarkofág na kanopy; vnější zlaté rakve.
Co se týče výbavy hrobky, profesor Arizonské univerzity Nicholas Reeves zjistil, že některé artefakty byly přeneseny nebo původně vyrobeny pro hrobku Nefertiti. Je to například zlatá maska, která nese velmi ženské znaky a také z některých předmětů bylo pečlivě vymazáno královnino jméno a nahrazeno Tutanchamonovým. Toto ho vede k domněnce, že Tutanchamon zemřel nedlouho po Nefertiti a že její hrobka byla zazděna a do pokojů původně uzpůsobených pro ni, byl pohřben mladý faraon.
Průzkumné radiolokační testy ukázaly, že za severní a západní zdí Tutanchamonovy pohřební komory by mohly být další velké prostory. Dosud však není potvrzeno, jestli se jedná o místnosti nebo o přirozené erozivní díry ve skále. Další průzkumy za použití jiné techniky byly provedeny v dubnu 2016, ani ony však nepřinesly definitivní výsledek.
Mezi nejkrásnější artefakty, které se v hrobce našly, patří nesporně zlatá maska. Je vyrobena ze zlata, polodrahokamů a barevného skla. Je to pohřební maska, která zakrývala faraonovu tvář a sahala přes ramena až po lopatky mumie. Maska samozřejmě nese znaky sjednocení Horního a Dolního Egypta v podobě bohyň Nekhbet a Wadjit, bohyně supice a kobry. Hieroglyfický nápis na zádech je citace z Knihy mrtvých.
Dalším předmětem je schránka na Tutanchamonovy vnitřní orgány. Je vyrobena ze zlata a polodrahokamů. Vnitřnosti byly uloženy ve čtyřech rakvích, které jsou miniaturami vnitřní rakve. V jedné rakvi byly uloženy plíce, ve druhé játra, ve třetí žaludek a ve čtvrté střeva. Samotný Tutanchamon je zde vypodobněn jako Usire se zkříženýma rukama a drží zahnutou hůl a cep. Dále jsou zde dva supi, jeden z nich má hlavu kobry, kteří zobrazují bohyně Nekhbet a Wadjit rozprostírající ochranná křídla nad rukama a rameny plastiky. Hieroglyfický nápis je modlitba k bohyni Neith, která je patronkou Duamutefa ochraňujícího střeva.
Obrázky: mapka Údolí králů (Autor:Ondřej Zikán); posmrtná maska Tutanchamona, sarkofág Tutanchamona v jeho hrobce v Údolí králů (Autor: Nasser Nouri – flickr.com).
Hrudní ozdoba s okřídleným skarabeem je svým provedením také výjimečná. Je vyrobena ze zlata, stříbra a křemičitého skla. Na spodní části je dekorována stylizovaným lotosem a papyrovými květy, což reprezentuje Horní a Dolní Egypt. Nad květinovou dekorací je sokol s tělem skaraba vyrobený z křemičitého skla. Tělo skaraba reprezentuje slunce a v sokolích pařátech drží rozvinutou lilii a lotosovou rostlinu. Opět jsou to rostliny symbolizující Horní a Dolní Egypt. Přední nohy skaraba a sokolí křídla podpírají sluneční bárku, která nese Horovo levé oko. Nad okem je stříbrný kotouč, který reprezentuje měsíc. Na kotouči jsou tři reliéfní figury. Prostřední je faraon korunovaný měsíčním kotoučem, nalevo je bůh Thovt s hlavou ibise korunovaný měsíčním kotoučem a napravo je bůh Ra, tentokrát korunovaný slunečním kotoučem.
Tutanchamonův trůn je dalším artefaktem, který nepřestane udivovat. Je vyroben ze dřeva, zlatých plátků, stříbra a polodrahokamů. Trůn samotný byl nalezen pod obrovskou pohřební postelí ve vstupní místnosti. Je vyrobený ze dřeva, které je celé pokryto zlatými plátky a vykládané polodrahokamy a barevným sklem. Zakončení nohou je ve formě lví hlavy a nohy samotné jsou stylizovány do lvích tlap. Područky tvoří korunovaní okřídlení hadi, kteří v křídlech drží faraonovy kartuše jako symbol ochrany. Samotný faraon je zobrazen na opěradle zad. Sedí v uvolněné pozici na židli a je zde i s královnou. Královna se jemně dotýká jeho ramene a přináší mu nádobu s nápojem. Celý trůn je opravdovým mistrovským kusem umělců a zároveň je to jediný trůn dochovaný ze starověkého Egypta.
Posledním artefaktem, který zde zmíním, je ceremoniální židle. Je vyrobená z ebenu, slonoviny, plátků zlata, kamenů a fajáns. Byla nalezena ve vstupní místnosti a řadí mezi nejkrásnější kousky nábytku vůbec. Je vyzdobená intarzií ze slonoviny, ebenu, fajáns a polodrahokamů na podkladu ze zlatých plátků. Opěrka zad je složena z horizontálních a vertikálních pruhů s intarzií a nápisy, které suplují geometrické motivy. Na vrchu je vlys urea a slunečního kotouče nad kartušemi nesoucími jméno Atona. Ve spodní části je sup, který má po stranách kartuše nesoucí Tutanchamonovo rodné i korunovační jméno. Korunovační jméno se objevuje i na vertikálních slonovinových a ebenových páscích. Sedadlo je prohnuto do tvaru luku, aby se dalo vyložit polštářem. Sedák je vyroben z ebenu a je vykládané slonovinou do vzoru leopardí kůže. Na podnožce je zobrazeno devět egyptských nepřátel.
Obrázky: mapka hrobky Tutanchamona; matka Tutanchmona – Nefertiti – podobnost busty s pohřební maskou Tutanchamona je dost viditelná!; sarkofágy z hrobky.
Artefakty, které hrobka obsahovala, doslova uchvátily tehdejší společnost. Carter jich zde nalezl více než 5000. Obsahovaly vše, co se týkalo Tutanchamonova života, ať už se jedná o hračky, šperky, sošky ze zlata a ebenu, vzácné oleje nebo parfémy. Samotný sarkofág obsahoval tři rakve, z nichž poslední byla vyrobena ze zlata. Na samotné mumii našli archeologové náramky, prsteny a talismany. Popsání a zaevidování všech artefaktů a důkladné prozkoumání hrobky zabralo Carterovi 17 let. Za tuto dobu prozkoumal tisíce neocenitelných předmětů.