Afrikaonline.cz

Sucho ve východní Africe

Uzavření cirkulace Indonéského mořského proudu spustilo ve východní Africe před 3 až 4 miliony let období sucha

Tuto domněnku uveřejnil v prestižním časopise Science – M. A. CANE a P. MOLNAR. Klimatické změny před 3 až 4 miliony let měly zásadní vliv na hominizaci člověka skrz aridifikaci (vysýchání) Afriky. Předpokládá se, že lidé vznikli v savanách Afriky, kdy primáti byli nuceni po náhlých změnách se přizpůsobit suššímu prostředí bez stromů. Původcem bylo pleistocéní zalednění okolo roku 2,75 mil. př.n.l.
K teorii vysýchání Afriky použili jednoduchého modelu cirkulace mořských proudů, který jim ukázal na sever od Nové Guineje možný počátek Indonéského mořského proudu, který zde mohl před 5 milióny let vzniknout. Tento teplý mořský proud tekl z Jižních částí Tichého oceánu skrz Indonésii do relativně studených vod severního Tichého oceánu. To způsobilo pokles povrchové teploty vod Indického oceánu, což způsobilo oslabení srážek ve východní Africe.
Tento oceánský proud přenášel teplo do vyšších zeměpisných šířek a stimuloval tak globální ochlazení, případně nárůst ledovce.
Hlavní vysvětlení konce těchto klimatických změn leží v koloběhu mořské vody v severním Atlantickém oceánu, protože se zde uzavřela mořská úžina v Panamě. Po vzniku panamské šíje Indonéský mořský proud zanikl.
Snad jsem to pochopil dobře, Jaromír :-))

Exit mobile version