Požáry savany
Požáry savany jsou velmi časté. K jejich založení přispívá především člověk již nejméně 50 tisíc let. V současné době je méně významnou cestou vzniku požárů savany zapálení bleskem nebo tlením a následná pyrolýza rostlinného materiálu při teplotách nad 50°C…
Požáry savany jsou velmi časté. K jejich založení přispívá především člověk již nejméně 50 tisíc let. V současné době je méně významnou cestou vzniku požárů savany zapálení bleskem nebo tlením a následná pyrolýza rostlinného materiálu při teplotách nad 50°C. Dnes se uvádí, že lidé celosvětově založí až 90% všech požárů. Při soustavném sledování se prokázalo, že nejčastější a nejintenzivnější požáry opravdu postihují africkou savanu a především oblast Sahelu, jak dokládá mapa vpravo.
Lidé vypalují savany, protože po požárech se rychleji obnovují trávy a poskytují příhodnější pastvu pro dobytek, ohně jsou používány k lovu nebo k zakládání ploch pro zemědělství a k ničení plevelů. Během požárů se naráz uvolní do půdy i velké množství živin a do ovzduší velké množství plynů, které řadíme mezi skleníkové plyny. Otázkou zatím je, do jaké míry se podílejí na postupném oteplování země, ale pravděpodobně jejich vliv nebude nijak významný. Statistická měření však ukazují, že čím více se země otepluje, tím častěji dochází k požárům a za posledních 100 let rapidně narostla frekvence i jejich intenzita. Naopak rostoucí populace obyvatelstva by na vzestupnou frekvenci požárů nemusela mít takový vliv, protože k požárům dochází i na málo zalidněných místech.