Afrikaonline.cz

Nelson Mandela (18. července 1918 – 5. 12. 2013)

Nelson Mandela nebyl jen bojovník proti rasové segregaci, bývalý prezident Jižní Afriky, nositel Nobelovy ceny míru, ale též politik, který na několik let vtiskl Jižní Africe vizi duhového národa a duhové země.
 
Nelson Mandela se narodil pod jménem Rolihlala ve vesnici Qunu nedaleko Umtata v Transkei. Jeho otec Henry Mandela pocházel z královské rodiny Thembu (Xhosa).
Na misijní základní škole přijal jméno Nelson, pak chodil na Wesleyanskou střední školu a bakalářská studia začal na Fort Hare University. Studia zde nedokončil, protože byl vyloučen za bojkot Studentské zastupitelské rady. Právnický diplom získal až dálkovým studiem na University of Witwatersrand v Johannesburgu.
 
Celou svou politickou kariéru spojil s Africkým Národním Kongresem (ang. zk. ANC), jejímž členem se stal v roce 1942. V té době byla hlavním cílem ANC opozice proti režimu bílé menšiny, která potlačovala politická, sociální a ekonomická práva černé většiny.
Nelson Mandela zprvu prosazoval nenásilná řešení, ale po dlouhotrvajícím soudním procesu (1956-1961), kdy byl osvobozen z obvinění z vlastizrady, se stal velitelem Umkhonto we Sizwe („Kopí národa“), ozbrojeného křídla ANC a v podstatě teroristické skupiny.
 
V roce 1962 byl opět zatčen a odsouzen na pět let za nelegální cestu do zahraničí a za podněcování ke stávce. V červnu 1964 byl Mandela a sedm dalších obviněných v tzv. Rivonijském procesu odsouzeni na doživotí za plánování ozbrojeného převratu.
Ve vězení zůstal až do 11. února 1990, kdy byl propuštěn. Za mřížemi strávil 67 let svého života! Ve stejnou dobu, kdy byl zrušen zákaz politických aktivit ANC. V roce 1991 se stal prezidentem ANC a během květnových voleb roku 1994 i prvním černým prezidentem Jihoafrické republiky.
 
Mandela se ukázal jako politický pragmatik a zahájil politiku národního usmíření, které bylo stvrzeno v květnu 1995 přijetím nové ústavy Jižní Afriky.
 
Na poctivé politické zhodnocení Mandely nemusíme čekat. Nelson Mandela byl největším africkým politikem. O jeho působení vypovídá Sacharovova cena (1988), Nobelova cena míru (1993) i usnesení valného shromáždění OSN, která stanovila 18. červenec Mezinárodním dnem Nelsona Mandely.
 
Exit mobile version