Afrikaonline.cz

Nejžhavější místo na zemi není v Africe

Afrika již skoro devadesát let drží rekord, jako místa s nejvyšší naměřenou teplotou na světě. Nyní se zaměříme na jednu novinku. Afrika není nejžhavější místo, tj. místo s nejteplejším povrchem, jak by se dalo podle teplot vzduchu očekávat.
 
Tradičním způsobem měření teploty na zemi je s použitím teploměru. Světová meteorologická organizace (WMO) a další vědecké instituce mají přísné pokyny, jak s teploměrem zacházet, aby mohlo být měření akceptovatelné. Teplota se měří teploměrem, který se nachází 1,2 až 2 metry nad zemí a je chráněn před přímým sluncem. Nesmí však být ve stínu budovy, hory, nebo stromů.
WMO registruje okolo 11 119 meteorologických stanic na povrchu Země, které určují teplotu. Země má však plochu 510 065 284,702 km2, z toho je souše 144,68 milionů čtverečních kilometrů. To znamená, že jedna stanice reprezentuje plochu měření o průměru 13,012 čtverečních kilometrů souše. Stanice však nejsou rozmístěny po světě pravidelně, ale hustěji leží v obydlených oblastech. Naopak místa, pouště, kde se dají očekávat mnohem žhavější podmínky, jsou pro měření a údržbu příliš vzdálené a nelze je tak měřit pozemskými přístroji.
 
Stávající oficiální teplotní rekord – WMO
Teplota: 57,7 °C
Místo: Al ‚Azízíja, Libye
Den: 13.9.1922
 
Družice dnes pokrývají celý svět a mohou měřit i tam, kde lidé nemohou. NASA měří teplotu Země již dvanáct let v systému Moderate Resolution Imaging spectroradiometer (MODIS) na dvou různých satelitech, které prokoumají celý povrch Země během jednoho dne. Mohou tak poskytnout ucelený obraz o pozemských teplotách a vyplnit mezery meteorologických stanic.
Problémem je, že naměřené hodnoty nesplňují podmínky pro měření atmosféry dle WMO, ale ukazují teplotu zemského povrchu, která je značně rozdílná od teplot okolní atmosféry.
Měření ukazují, že nejžhavějším místem na zemi je poušť Lut – kamenitá poušť.
 
Nejteplejší povrch – NASA
Teplota: 70.7°C
Místo: poušť Lut, Írán
Roky: 2004, 2005, 2006, 2007 a 2009
 
Exit mobile version