Afrikaonline.cz

Kilimandžáro

Ledovcový pokryv Kilimandžára dnes doznává dramatických změn. Za poslední století ztratila hora 80 procent ledovcové pokrývky a vědci předpokládají, že v roce 2015 bude hora bez své bílé čepice. Tání během posledních let bylo obzvláště rychlé…

Hora Kilimandžáro je symbolem Afriky. Je to její nejvyšší horou (masivem) a naleznete ji v Tanzanii, čímž odpovídáme na minulou otázku v kvízu. Její výška dosahuje 5 895 metrů nad mořem. Nad okolní planinu se zvedá o 4 600 metrů. Kilimandžáro se skládá ze tří navzájem spojených kuželů Kibo, Mawensi a Shira.
Kibo je z nich nejvyšší a nejmladší, Mawensi (5 149 m n.m.) naopak nejstarší. Nejnižší je Shira (3962 m n.m.). Na vrcholu Kibo je sopečný kráter o průměru dvou kilometrů a s hloubkou 350 metrů.
Kilimandžáro je sopečného původu a poslední známá erupce proběhla asi před 100 tisíci lety. Je však stále aktivní, unikají z ní plyny. V blízkosti Kilimandžára naleznete dalších 20 sopek. Většina leží na západ od Kilimandžára.
Nejznámější je hora Meru a byla naposledy aktivní před sto lety. Mount Meru je vysoká 4 566 m n.m. a leží 70 km od Kilimandžára. Jeden z jejích výbuchů způsobil zhroucení východního svahu sopky, podobně jako se to odehrálo v roce 1980 na hoře Sv. Heleny. 
Obě hory můžete vidět na panoramatickém záběru.
 

Kilimandžáro má vyvinuté všechny známé výškové vegetační stupně a ačkoliv je pouze 330 km od rovníku, na jeho vrcholku naleznete i ledovec. Sněhová pokrývka se zde vyskytuje nad hranicí 4 270 m n.m. Právě ledovcový pokryv hory dnes doznává dramatických změn. Za poslední století ztratila hora 80 procent ledovcové pokrývky a vědci předpokládají, že v roce 2015 bude hora bez své bílé čepice. Tání během posledních let bylo obzvláště rychlé. To bude mít dopad na místní klima, protože v období sucha byl tající led z hory zásobárnou pitné vody pro široké okolí. Například na východě hory pramení řeky Pangani a Tsavo či vodu zde získává jezero Jipe, na severním svahu pramení zdrojnice jezer Amboseli a Tsavo.

 

Úbytek ledovce demonstrují obrázky z 17. února 1993 a 21. února 2000.

 

Veškeré snímky a animace pocházejí z NASA: Kilimandžáro panorama bylo pořízeno v programu – Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) satelitem Landsat 7; Sněhovou pokrývku exponovaly satelity Landsat 5 a Landsat 7 dne 17. 2. 1993 a 21.2.2000.
Exit mobile version