Afrikaonline.cz

Jak levně a bezpečně cestovat po Africe

Vladimír mě požádal, zda bych se nepokusil napsat nějaký návod, jak cestovat levně a bezpečně po Africe. Neustále mezi sebou řešíme, proč tak zajímavý kontinent je mimo hlavní proud „individuálního turistického zájmu“. Když už člověk cestuje po Africe, potkává spoustu lidí z celého světa, kteří objevují krásu Afriku na vlastní pěst. Přitom Afrika má co nabídnout – kulturu, památky, jedinečnou kuchyni, safari, moře, pouště, pralesy a kosmopolitní přístavní města. Poslední dobou je v centru pozornosti rozvíjejících se ekonomik, jelikož nabízí jedinečné podnikatelské příležitosti. A u nás? NIC!
Je Afrika opravdu nedostupná? Mají Češi zažranou pod kůží představu Afriky, která koresponduje s obrazy Emila Holuba?
 
Vraťme se však k tématu článku, který je určen pro začátečníky a méně zkušené cestovatele, tj. jak levně cestovat po Africe. Nesmíte však čekat žádné zázračné věci, ale spíš pár postřehů, které jsme při cestování po Africe získali. Snad vám pomůžou s plánováním cesty. Obecně platí, že pokud budete cestovat jako batůžkáři, musíte počítat s tím, že s vysokou pravděpodobností nestihnete procestovat vše, co jste si naplánovali. Čas v Africe plyne jinak. Takže zahoďte evropskou netrpělivost, bude vám jen na obtíž. Druhou možností je cestovat autem, které s výjimkou regionu jižní Afriky, nesplňuje základní předpoklad LEVNÉ.
 
I Zanzibar může být levný!
 
1) ZDRAVÍ – patří mezi základní položku každého cestovatele. Na této položce NESMÍTE šetřit! Základní pravidlo – očkování, antimalarika a nezávadný zdroj pitné vody!
Občas nám přijde dotaz, zda má cenu kupovat třeba antimalarika, když je riziko nízké, apod. Odpověď je vždy – kupte si je. Nebudete tam trávit rok, tudíž nemá cenu řešit vedlejší účinky. Prodělat si malárii znamená někde ležet s vysokou teplotou a bojovat s dehydratací, když jsme mohli někde cestovat a poznávat nové lidi. Očkování opět není levné, ale je to investice na několik let dopředu a chrání vaše zdraví. Absolvované očkování si nechte zapsat do mezinárodního očkovacího průkazu!
Do některých zemí je povinné očkování proti některým nemocem, zejména žluté zimnici. Vyhnete se tak očkování narychlo a v afrických podmínkách.
Dalším rizikem při cestování mohou být léky. Často se snažíme ušetřit místo v batohu, tak u léků nemáme originálního balení. Jak se Vláďa mohl dozvědět na Velvyslanectví ČR v Akře, v některých zemích Afriky, naposledy se jednalo o Gambii, to může být problém, jelikož některé léky jsou zde zakázané. V tomto případě je nutné mít sebou originální balení s příbalovým letákem a lékařský předpis pro rizikový/zakázaný lék.
Takže očkování a antimalarika – potřebné informace najdete v článku Očkování.
PITNÁ VODA je v některých oblastech opravdu oříšek, dřív bylo potřeba mít nějakou láhev a desinfekční pilulky. Dnes stačí mít filtrovací láhev, což je položka od 250 – 2500,- Kč podle kvality.
Přesto mějte v lékárničce živočišné uhlí, smectu, endiaron a případně Reasec, protože neochutnat místní kuchyni by byl hřích a při vaření se voda používá taky!
Doporučené čtení: Africké nemoci aneb kde aktivní uhlí nepomáhá.
 

Pozor na onemocnění AIDS – Kondom nebo střídmost je bezesporu lepší, než léky na obrázku!
 
2) VÍZA – jsou nechtěným zlem, kterému se nevyhnete. Jedná se o příjem navštíveného státu a monitoring turistického ruchu. Zaplatit se MUSÍ. Pokus o překročení hranice bez víza se v lepším případě trestá pokutou. U víz mnohdy bývá podmínkou zajištěné ubytování, plánovaná trasa cesty, vízum ze státu, z kterého hodláte do země vstoupit, je -li tam vízová povinnost, očkování, důkaz finanční solventnosti… atd. Pokud nemáte splněny všechny náležitosti, i když máte vízum, může se stát, že Vás po vystoupení z letadla nenechají vstoupit do země, nebo ještě hůře, pokud je zjištěna neshoda při odletu, může Vám být zamítnuto opustit zemi. Zaplacení víza, zejména v zemích západní Afriky, nemusí znamenat jeho udělení, stejně tak pokud máte vízum, neznamená to, že Vás vpustí do země. Důležité je, zkontrolovat si platnost víza! Pokud v zemi jste déle než je platnost víza, v lepším případě zaplatíte pokutu, v horším případě budete muset použít ambasádu.
Dobré je mít sebou kopie pasu a víz. Nikdy nevíte, kdy se Vám budou hodit. Stejně tak je dobré mít možnost stáhnout si osobní dokumenty z internetu.
3) LETENKA – Do Afriky se dostanete v podstatě jen letecky, ne že by to nešlo i automobilem, ale to již nesplňuje naše kritéria výše. Existuje jediná výjimka, kterou jsme vyzkoušeli. Autostopem do Maroka, pokud se vám podaří prostopovat Španělsko, je to i relativně rychlé. Ze Španělska se do Maroka přeplavíte trajektem a můžete cestovat. Druhou stranu, tj. do Egypta přes Malou Asii, stopem nelze doporučit, jelikož bezpečnost je za hranicí „přijatelného“ rizika.
Takže nezbývá, než zakoupit letenku. Omezením na pojem levné, je potřeba neustále sledovat nabídky leteckých společností, například na kralovna.cz. Pokud se tomu budete věnovat, dají se sehnat lety do libovolného místa na černém kontinentu pod hranici 10 000,- Kč. Letenka je tak jistým omezujícím faktorem, na druhou stranu ušetříte si čas a tím peníze cestováním do vytoužené destinace.
Letenka je nejdražší položkou rozpočtu cesty.
Ještě doplním extrémní variantu – ta je pro lidi, kteří mají spoustu času. Letenku si lze vystát na letišti. Prostě počkáte, zda někdo nedorazí na letenku svojí a aerolinky vám prodají místo za „manipulační“ poplatek – to je velmi levně.
 
4) DOPRAVA – V Africe, tak jako kdekoliv jinde, můžete využít dvou typů dopravy – individuální a veřejné.
Pronajmout si auto se vyplatí pouze v rozvinutých částech Afriky a ve skupině více či rovno čtyř lidí, například v Jižní Africe. Autem se dá cestovat po celém regionu, uvidíte rychle co chcete vidět a nezruinuje Vás to, když se náklady rozpočtou mezi kolektiv. Silnice jsou ve slušném stavu a s výjimkou pouštních a močálovitých území, nebude nic nedostupné. Na safari se vyplatí koupit „zájezd“, opět s výjimkou Jižní Afriky. Dostanete offroad auto s řidičem a průvodcem v jedné osobě a často i kuchaře.
Všude v Africe můžete využít služeb veřejné dopravy. Mezi velkými městy lze cestovat autobusy, případně vlaky. Menší oblasti spojují minibusy a taxíky. Mimo rozvinuté státy patří cestování veřejnou dopravou k adrenalinovým a velmi nepohodlným zážitkům, ale aspoň zažijete, jak cestují místní, poznáte lidi a třeba získáte kontakty a informace, které vám odkryjí něco z tajů Afriky.
Autostop v evropském pojetí nemá tradici, za cestu se z 99% vždy platí.
Limitem veřejné dopravy je nestálý v drtivé většině zemí jízdní řád, který se odvíjí ne od času, ale od naplnění kapacity. Rozvinuté země, Jižní Afrika a zejména Maroko, mají velmi kvalitní veřejnou dopravu včetně jízdních řádů.
 
Vladimír dodává: Cestování bývá nejlevnější na motorce, mikrobusem či dodávkou. Mnohde jsou v dodávkách tři typy jízdného: pro ty co sedí, pro ty co stojí a pro ty co visí zvenku. Zde bych rozhodně uvážil, zda se vyplatí šetřit. Výběr vozidla je důležitým faktorem přežití v Africe. Dodávkami a muzeálními vozy jsem projel velkou část Madagaskaru a autobus jsem nepostrádal.
Na druhou stranu, při cestách západní Afrikou jsem prakticky při většině přesunů viděl sražené motorkáře a nechtěl bych být v kůži černouška v Burkině, kdy ho autobus zahnal dolů z náspu silnice do trnitých akácií. V Ghaně mají na autobusech dokonce i reklamu, kde je zobrazena dodávka v příkopě s nápisem: Hned, neznamená bezpečně.
 
5) UBYTOVÁNÍ – V každém městě či větší vesnici SEŽENETE ubytování, kvalita se samozřejmě odráží podle poptávky. V turistických destinacích naleznete ubytování ve všech cenových relacích a kvalitě. Na některých místech však budete rádi za čtyři stěny, střechu a relativně čistou postel s moskytiérou. Pokud se spokojíte s ubytováním pro místní, zřídka nocleh překročí stokorunovou položku.
I v Africe můžete využít služeb www.couchsurfing.org, kdy vás ubytují „přátelé“ zaregistrovaní v systému. Zde platí, že nabídka je omezena pouze na velkoměsta. Dá se však hodně ušetřit a poznáte místní lidi, kteří vám udělají i průvodce městem. Samozřejmě je poznáte i v levných hotelích, protože tam jsou místní také.
V turisticky navštěvovaných zemích lze spát i v kempech, pokud máte stan. Kempy až na výjimky jsou slušně vybavené – záchod, sprcha a kuchyňský kout. Rád říkám, že nejhorší kemp v Jižní Africe je jako nejlepší u nás, ale platí to pouze tam. Někdy je dobré se zeptat na možnost kempování v hotelech či areálu policejní stanice, pokud široko daleko není možnost se ubytovat levně či vůbec.
 
6) STRAVOVÁNÍ – Všude se prodávají minimálně rybičky v tomatě a nějak zpracovaná škrobnatá plodina – pečivo či kaše (fufu, tufu, shima, wali, ugali, … ). V mnoha městech jsou klasické supermarkety. Přesto je zážitkem ochutnat místní kuchyni, zvláště východní Afrika je kulinářský zážitek. Etiopie a Tanzanie u mě na celé čáře vedou. Nikde jinde jsem nejedl tak chutná a jedinečná jídla.
Samozřejmě se do kuchyně podívejte až po jídle, jinak budete jíst jenom špagety. Občas vás chutné jídlo bude stát průjem či zvracení, ale většinou se to po čtrnácti dnech srovná. Místní kuchyně je levná, jelikož odpovídá kupní síle místních lidí. I když je pravdou, že většina populace v restauracích nikdy nejedla a je to pro ně drahé. Pokud budete jíst někdy v odlehlé chatrči na pozvání místních, počítejte vždy se zažívacími problémy! Většinou za to může špatná voda a hygiena (mytí rukou), proto nikdy nepodceňujte bod 1)
Doporučené čtení: V Africe hlady NEUMŘETE .
7) BEZPEČNOST – Jak vaše cesta dopadne, ZÁLEŽÍ vždy na VÁS! Agresivita, nepokora ke státní moci a odlišné kultuře a nedodržování základních pravidel vás přivedou vždy do problémů. Smlouvání o ceny i hádky řešte vždy s klidnou hlavou a snahou najít nějaké uspokojivé řešení. Poker face je vždy lepší, než zarudlý obličej či smích. Pokud nemáte smysl pro humor, nikdy se do něj nepouštějte. Na druhou stranu Afričané mají smysl pro humor a vtipy milují.
Z některých zapeklitých situací vás může vytáhnout i „dáreček“. Krabičku cigaret by povinně měli mít i u sebe nekuřáci.
Dejte si velký pozor na problémové čtvrti a mějte na paměti, že pro některé Afričany jste jen chodící kasička a nevysvětlíte jim, že cestujete za těžce vydělané peníze a též jich nemáte nazbyt. Uvedené varování se týká zejména samozvaných průvodců, tak pozor na ně. Ale opět to chce klid, díky opravdové ochotě místních, jsem získal přátele, které mi ukázali věci, které bych jinak neviděl. Těžké je však, poznat je od „vyžírků“, chce to cit a opět trpělivost.
Abych nebyl jen negativní, většina Afriky je bezpečnější než např. Václavské náměstí, Praha hlavní nádraží, Anděl či stanice Smíchovské nádraží.
 
8) TIŠTĚNÝ PRŮVODCE – Nechci dělat reklamu, ale LONELY PLANET mi vyhovuje nejvíc. Má skoro vždy aktuální vydání – anglická verze, pokrývá i málo navštěvovaná místa a rady v něm obsažené vám ušetří PENÍZE. Průvodce obsahuje hodně cenných rad na téma výše uvedených bodů a měl by být po ruce.
Neříkám, že to bez něj nejde.
Mnohé země v Africe zatím nemají detailní průvodce. Nezoufejte! Připravte se na cestu předem doma na internetu. Jedny z nejlepších informací seženete na cestovatelském portálu Thorn Tree Lonely Planet, kde se můžete přímo dotazovat lidí, kteří danou destinaci navštívili, nebo tam žijí. A samozřejmě na afrikaonline.cz.
 
Pohoda na cestě.
 
S těmito znalostmi Vás v Africe nic nezaskočí. Tak hurá do Afriky! Poznávat a užívat si tento překrásný kontinent 🙂
Exit mobile version