Afrikaonline.cz

Charakteristika Afriky

Zeměpisnou polohou se Afrika liší od ostatních kontinentů. S trochou imaginace můžeme říci, že Afrika vypadá jako hlava rohatého dinosaura…

Název kontinentu je odvozen z berberského kmene Afrigiin. Afridi na území dnešního Tuniska. Jde zřejmě o jméno kartaginského původu a znamenalo „člověk z druhé strany“, což označovalo buď fénické kolonisty v Africe nebo obyvatele venkova v protikladu obyvatelům z města.
Afrika se svou zeměpisnou polohou liší od ostatních kontinentů. Rozprostírá se symetricky severním a jižním směrem od rovníku. Tvar kontinentu lze popsat poměrně snadno. Na jih od rovníku má Afrika tvar trojúhelníku. Na severu ji tvoří lichoběžník. S trochou imaginace můžeme říci, že Afrika vypadá jako hlava rohatého dinosaura. Jeho okem je Victoriino jezero a roh tvoří Somálský poloostrov.
Nejsevernějším bodem Afriky je mys Ras Ben Sekka v Tunisu (37°21´ s.z.š.), nejjižnější bod leží v Jižní Africe – Střelkový mys (Cap Agulhas) (34°52´j.z.š.). Ze zeměpisných souřadnic vyplývá, že se Afrika rozkládá mezi subtropickými pásmy. Při pohledu na celý „černý kontinent“ je též patrné, že rozložení povrchu je nerovnoměrné. Na severu je Afrika dvakrát širší, než území jižně od rovníku. Nejzápadnějším bodem kontinentu je Pointe des Almandies v Senegalu (17°33´z.z.d.) a vzdálenost asi 7500 km v poledníkovém směru jej dělí od nejvýchodnějšího bodu – Ras Hafúnu (Raas Xaafuun).


Celková rozloha je 29,2 miliónů km2, připočteme-li i četné ostrovy náležející k Africe, celková plocha se zvětší na 30 mil. km2. Afrika je tak druhým největším kontinentem. Největším ostrovem je Madagaskar (587 00 km2). Ostatní ostrovy jsou malé. Pevninskými ostrovy jsou Zanzibar, Pemba, Mafia a souostroví Sokotra. Ostatní ostrovy náležející k Africe jsou oceánské. V indickém oceánu leží – Komory, Amiranty, Seychely, Maskarény. V Atlantském oceánu leží Kanárské a Kapverdské ostrovy, Madeira, Annobón, Sao Tomé, Príncipe, Fernando Poó, Ascension a Sv. Helena. Ve výčtu je nutno uvést, že k Africe náleží mnoho plošně malých šelfových ostrovů při západním pobřeží Afriky a ve Středomoří.
Pobřeží tohoto kontinentu je málo členité, svahy jsou příkré. Jediným poloostrovem je Somálský, největší záliv je Guinejský s dvěma zálivy – Beninským a Biaferským. Zálivy Velká a Malá Syrta leží ve Středozemí. V ostatních částech jsou zálivy malé, málo vyvinuté (např. Velrybí, Kapský, Suezký, Delagoa, aj.).
Vertikální členění je velmi malé. Převládají zde plošiny, různého původu a výšky. Přesto se zde vyskytují i velehory. Mimo Atlas nejsou nejvyšší vrcholy vázány na vrásná pohoří. Nejvyšším bodem je Kilimandžáro (5895 m), což je sopečný kužel. Nejnižším bodem je Asalská proláklina (-170 m).


Skutečná velikost Afriky vůči zbytku světa.
Exit mobile version