Úterý, 3 prosince, 2024
Prostředí

Časová pásma v Africe

Tento víkend se bude měnit čas a s tím přijde častý problém se vstáváním a posunem malé ručičky hodinek. V tomto článku si ukážeme, kde v Africe mají letní čas, respektive, jaká časová pásma se tam používají.

Obecně časové pásmo
Časové pásmo je část země, která používá standardní čas a většinou se jedná o protáhlé území na zeměkouli ve směru poledníků – tzv. pásmový čas. Tento pásmový čas vznikl s rozvojem společnosti a dohodou v roce 1884. Pásmový je určen posunem od koordinovaného světového času (UTC), kterému se též podle místa vzniku říká Greenwichský čas (GMT). Celý svět je proto nyní rozdělen na 24 časových pásem. Původně měl být pásmový čas posunut vždy po 15° východní (+1 hodina) i západní (- 1 hodina) zeměpisné délky od UTC. Toto rozdělení se však z praktických důvodů nedodrželo a šířka časových pásem se přizpůsobila hranicím států a kontinentů.

Viz. Mapa časových pásem

V Česku máme středoevropský čas (SEČ) je označen jako UTC+1, neboť je vzhledem k UTC posunut o hodinu napřed; při středoevropském letním čase (SELČ) je posun UTC+2.

A jak je na tom Afrika?
Celá Afrika se rozkládá v šesti časových pásmech – kapverdský čas (UTC-1); západoevropský a greenwichský čas (UTC-0); západoafrický čas a středoevropský čas (UTC+1); středoafrický, západoafrický letní, středoevropský letní čas a jihoafrický standardní čas (UTC+2); východoafrický a východoevropský letní čas (UTC+3); mauricijský a seychelský čas (UTC+4).

Matoucím je používání evropského času středomořskými státy Afriky, ale praktické dopady v členění časových pásem to nemá žádné. Jen pro úplnost – Maroko a Západní Sahara používají západoevropský čas; Alžírsko a Tunis užívají středoevropský čas a Libye a Egypt měří čas podle východoevropského času.

Pouze tři státy v Africe navíc používají letní čas – Namibie (používá západoafrický letní čas), Tunisko (se řídí středoevropský letním časem) a Egypt (měří čas východoevropský letním časem). Některé státy Afriky ho v minulosti používaly, ale později ho zrušily.

Jediná země Afriky leží ve dvou časových pásmech – Demokratická republika Kongo.

Jaké to má dopady?
Kdykoliv během roku můžete letět do Tuniska, aniž byste museli měnit čas. V Egyptě si posunete malou ručičku hodinek o jednu hodinku vpřed (je tam o hodinu více), v Maroku si budete muset v zimě posunout čas o hodinu vzad a v létě tam bude o dvě hodiny méně (tj. o dvě hodiny vzad), atd…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.