Nemoc AIDS je v současné době největší hrozbou Afriky. Toto onemocnění devastuje všechny země především v subsaharské Africe a svůj vliv má nejen na ekonomické ukazatele, ale i na sociální. Krutou pravdou je, že na AIDS umírají především kvalifikovanější a vzdělanější lidé…
Nemoc AIDS je v současné době největší hrozbou Afriky. Toto onemocnění devastuje všechny země především v subsaharské Africe a svůj vliv má nejen na ekonomické ukazatele, ale i na sociální.
Krutou pravdou je, že na AIDS umírají především kvalifikovanější a vzdělanější lidé: učitelé, farmáři, zdravotníci, pracovníci státní správy a jiní mladí specialisté.
Krutou pravdou je, že na AIDS umírají především kvalifikovanější a vzdělanější lidé: učitelé, farmáři, zdravotníci, pracovníci státní správy a jiní mladí specialisté.
V subsaharské Africe se v roce 2001 nakazilo asi 3,4 miliónů lidí, což představuje 70% z celosvětových nově nakažených. Celkový počet nakažených je 28,1 miliónů Afričanů. Celková délka života se drasticky snížila, například v Botswaně, Malawi, Mosambiku a Swazijsku průměrná délka života nedosahuje ani 40 let. Naopak v boji proti AIDS je úspěšná Uganda, kde se díky osvětě podařilo nepříznivý trend obrátit.
určitý zlepšující se trend lze vypozorovat i v městském prostředí, kde těhotné ženy představují 11,25% nakažených HIV, oproti roku 1995, kdy tvořily 29,5%.
určitý zlepšující se trend lze vypozorovat i v městském prostředí, kde těhotné ženy představují 11,25% nakažených HIV, oproti roku 1995, kdy tvořily 29,5%.
Přesto je AIDS v mnoha afrických zemích ignorován. UNICEF říká, že 70% mladých žen v Somálsku a 40% žen v Sieře Leone o AIDS nikdy neslyšely. Naopak v Keni jsou hlavními nositelkami osvěty právě ony.
Spojené národy dále předpokládají, že díky AIDS nelze očekávat zlepšení životní úrovně v subsaharské Africe. Například v Etiopii bylo zjištěno, že 53% procent každoročně nemocných pracovníků v pěti firmách má úzkou vazbu na onemocnění AIDS. 20% farmářů v Burkina Faso je též nemocných AIDS a snižuje se tak jejich tradiční výroba potravin. Současná úroveň AIDS bude znamenat velké ztráty i v budoucnosti. Ve Svazijsku je v současné době 36% dívek zaměstnáno péčí o své příbuzné s onemocněním AIDS, místo aby chodily do škol. V roce 1999 na 860 tisíc dětí ztratilo své učitele, kteří zemřeli na AIDS. Proto je nutné, aby africké země na tyto ztráty dokázaly rychle nahradit, říkají Spojené národy. Důležitá je též osvěta a schopní představitelé jednotlivých zemí.
Jiným problémem je nedostatek účinných, ale především levných léků pro chudé africké země. V současné době se v Jižní Africe uskutečňuje testování přípravku z Sutherlandia frutescens (Cancer bush).
Je to menší rostlina s červenými kvítky. Podle dosavadních výsledků nedochází u pacientů k vyléčení nemoci, ale AIDS se stane chronickou nemocí. Rostlina žije v provinciích Západní Kapsko a KwaZulu/Natal v Jižní Africe. Je to tradiční přírodní léčivá rostlina národa Zulu, který ji nazývá Unwele, používají ji proti chřipce. Národ Tswana ji označuje jako Mukakana, s použitím proti sifylitidě a kapavce a Afrikánci ji říkají Kankerbossie, s možnými účinky proti rakovině. Léky z této zázračné rostliny jsou již v obchodech k dostání a předností je nízká cena a prokázaný účinek i při jiných onemocněních jako je rakovina plic, diabetes, schizofrenie, deprese a také antiretrovirální účinek.