Afrikaonline.cz

Agapornis oranžovohlavý (Agapornis pullaria)

Jsou mnohem klidnější než ostatní agapornisové, poměrně málo létají, o to více však šplhají a běhají. Při soužití s jiným druhem agapornise, který je agresivnější a bojovnější, většinou agapornisové oranžovohlaví neprospívají.
 

Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Aves (ptáci)
Nadřád: Neognathae (letci)
Řád: Psittaciformes (papoušci)
Čeleď: Psittacidae (papouškovití)
Podčeleď: Psittacinae (papoušci)
Rod: Agapornis (agapornis – papoušík)
Druh: Agapornis pullaria (agapornis oranžovohlavý) nebo oranžohlavý či agapornis savanový (Agapornis pullarius)
 
Agapornis oranžovohlavý žije v poměrně širokém rozsahu v subtropické Africe, od Guiney po Etiopii, severní hranicí výskytu je Sahel, jižní pak deštný prales v centrální Africe a miombové lesy ve východní Africe. Nejpočetnější populace žije v Togu a Dahome. Preferuje rozhraní lesů a otevřené travnaté savany. Vyskytují se až do nadmořské výšky 1 500m.
 
Vyskytuje se ve dvou poddruzích:
 Dorůstá do velikosti 15cm a dosahuje hmotnosti 35-43g Pohlavní dimorfismus se projevuje výše popsaným odlišným zbarvením samce a samice.
 
Potrava agapornisů oranžovohlavých se skládá z travních semen, prosa, čiroku, rýže, nezralé kukuřice, travin, listových pupenů, semen a plodů ovocných stromů. Jídelníček si zpestřují příležitostně i drobným hmyzem.
 
Žijí v malých skupinkách do 30 jedinců, ale sdružují se i do větších hejn čítajících zřídkakdy více jak 100 kusů. Mají o trochu jiné nároky pro odchov než ostatní agapornisové. Svá hnízda s oblibou stavím v opuštěných termitištích, kde se teplota pohybuje okolo 27-30°C. Hnízda začínají stavět na konci období dešťů. „Nora“ bývá hluboká kolem 30cm. Snůška činí 3-5 vajec. Inkubační doba je 24 dnů, ptáčata se na rozdíl od ostatních agapornisů líhnou zcela lysá, bez žlutého chmýru. Do 7 týdnů se opeří.
 
Vzhledem k náročnosti chovu a odchovu nevzniklo tolik barevných variací, jen lutino a modrá. Jejich chov zvládnou jen zkušení chovatelé.
Ve volné přírodě jsou i přes výrazný pokles, způsobený změnou životního prostředí, jsou v rámci IUCN řazeni na stupeň téměř ohroženého druhu.
 
Obrázek: Agapornis oranžohlavý (Agapornis pullarius), vlevo samička, vpravo sameček. (zdroj: Wikipedia)
Exit mobile version