Afrikaonline.cz

Agapornis hnědohlavý (Agapornis nigrigenis)

Vzácně se vyskytující papoušík z jihozápadní Zambie.
 

Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Aves (ptáci)
Nadřád: Neognathae (letci)
Řád: Psittaciformes (papoušci)
Čeleď: Psittacidae (papouškovití)
Podčeleď: Psittacinae (papoušci)
Rod: Agapornis (agapornis – papoušík)
Druh: Agapornis nigrigenis (agapornis hnědohlavý)
 
Agapornis hnědohlavý se ve volné přírodě vyskytuje na poměrně malém území v jihozápadní Zambii. Vyhledává místa, kde se stýkají listnaté lesy s vodou. V období sucha vytváří u jezer hejna nezřídka kdy čítající i více jak 800 jedinců.
Agapornis hnědohlavý má tělo pokryté peřím převážně světle zelené barvy, letky jsou tmavozelené, čelo a temeno hlavy jsou pokryté hnědočerným peřím, podle něhož je tento druh agapornise pojmenován. Na krku má oranžovou skvrnu, připomínající bryndáček. Okruží očí je bílé, u některých jedinců našedlé, nohy jsou šedé. Barva zobáku je u mladších agapornisů světle červená, u dospělých sytě červená, u kořene zobáku růžová. Svou délkou těla pohybující se okolo 14cm patří k nejmenším agapornisům. Pohlavní dimorfismus u tohoto druhu není patrný. Projevují se hlasitým a pronikavým křikem.
 
V potravě dominují travní semena. Zpestřením jídelníčku jsou pak larvy hmyzu, kořínky a listy. S oblibou nalétávají hejna agapornisů hnědohlavých na plantáže prosa, kukuřice a čiroku, kde působí farmářům nemalé škody. Pít musí denně.
Agapornis hnědohlavý je oblíbeným domácím mazlíčkem. Bývá chován v různých barevných mutacích vzniklých křížením s jinými papoušíky s bílým okružím. V prostorné voliéře je možno chovat i několik párů. Snůška je 3-5 vajec o hmotnosti do 40g. Inkubační doba 23 dní.
Vzácný výskyt ve volné přírodě je řadí v rámci IUCN mezi zranitelné druhy. Jsou ohroženi především změnami životního prostředí a ztrátou původní lokality.
 
Obrázek: Agapornis hnědohlavý, vlevo samička, vpravo sameček, LP-Tenerife.
Exit mobile version